Model ingrijire moasa - AMsR

Model ingrijire moasa

1979 - Barbara Katz Rothman, sociolog, a fost prima care a identificat diferenta dintre sistemul medical de ingrijire si modelul de ingrijire oferit de moase.

1992 - Robbie Davis-Floyd, antropolog, a descris modelul technocratic si holistic al nasterii.

Modelul de ingrijire oferit de moase este centrat pe femeie si este fundamental diferit in abordarea sarcinii si nou-nascutului comparativ cu obstetrica moderna. Moasele dezvolta o relatie bazata pe  incredere in relatia cu femeile in timpul sarcinii, in travaliu, la nastere si dupa.

Modelul oferit de moasa este bazat pe faptul ca sarcina si nasterea sunt evenimente fiziologice in viata unei femei.

Modelul de ingrijire oferit de moase minimalizeaza interventiile medicale la nastere si consta in folosirea “mainilor” moasei care asigura suport in travaliu, la nastere si dupa.

Modelul de ingrijire oferit de moase reduce incidenta aparitiei problemelor la nastere, a necesitatii practicarii operatiei cezariane.

Modelul de ingrijire oferit de moase ofera o abordare personalizata, care tine cont de apartenenta culturala a femeii si familiei ei.

Beneficiile aduse de modelul de ingrijire oferit de moase sunt dovedite in multe tari din lume si  acesta este o provocare si pentru Romania. Studiile OMS arata ca  nasterile asistate de moase  au o rata mai mica de infectii, mai putine operatii cezariene, mai putine complicatii de alta natura, ceea ce duce la costuri mai mici in comparatie cu nasterile asistate de medici.

Modelul de asistenta oferit de moase aduce beneficii in comunitate.

Asociatia Moaselor din Romania militeaza ca toate femeile din Romania sa poata avea acces in comunitatea in care traiesc la informatii despre beneficiile aduse de modelul de ingrijire oferit de moase.