Proiecte - AMsR

Fondata in 1995, Asociatia Moaselor din Romania (AMsR) a realizat:

Scoala parintilor

Moase Formatori Programe Educationale Prenatale cu Consiliul Britanic (Bucuresti, Cluj, Timisoara, Arad, Constanta, Iasi) - 1996

Prima Curricula Facultatea de Moase

Facultatea de Moase cu Prof. Dr. Surcel, Cluj - 2003

Titulatura de Moasa- Bucuresti, 1995

Legea nr. 307/2004 adoptarea titulaturii de moasa

Proiecte:

1. Partograma moasei – anexa in dosarul de ingrijiri al gravidei

2. Proceduri de buna practica a moaselor

3. Focus Grup pentru modificarea Normelor metodologice privind exercitarea profesiei de moasa in regim independent

4. Implicarea Asociatiei Moaselor din Romania in Planul  Multinational Integrat de Promovare a  Sanatatii  si Educatiei pentru Sanatate (2016-2020)

Planul Multinational Integrat de Promovare a Sanatatii si Educatiei pentru sanatate, elaborat de Ministerul Sanatatii cu sprijinul OMS, UNICEF, INSP, SNSPMP, MENCS, urmareste punerea in aplicare a directiilor strategice prevazute in Strategia Nationala de Sanatate 2014-2020.

Planul vizeaza necesitatea derularii unor activitati de promovare a sanatatii in concordanta cu recomandarile Biroului Regional Pentru Europa al OMS, cu responsabilizarea autoritatilor in vederea elaborarii de politici publice favorabile sanatatii.

Asociatia Moaselor a decis sa-si asume responsabilitati, alaturi si de alti factori de raspundere, in cateva obiective ale planului in care si-a identificat competentele:

• Promovarea si educatia pentru sanatate a grupurilor defavorizate de femei gravide si mame din categorii comunitare cu risc pentru sanatate
  • Includerea in programa facultatilor de moase a unui modul de comunicare in domeniul sanatatii
  • Dezvoltarea de programe de pregatire a moaselor implicate in activitati de educatie pentru a deveni formatori furnizori de credite EMC, cadre didactice etc.

5. Proiect Educational Asociatia Moaselor & Biblioteci Publice Biblionet

Organizarea  a doua centre pilot in bibliotecile din Medgidia si Brasov pentru:

• Organizarea de intalniri cu eleve si/ sau absolvente de liceu in vederea promovarii facultatilor de moase si a profesiei de moasa
  • Scoala Parintilor pentru moasele din Medgidia si Brasov
  • Cursuri de educatie pentru viitorii parinti

6. Centre Educationale Regionale pentru Moase & Casa de Nasteri in parteneriat cu Fundatia CRED si Asociatia Pentru Drepturile Pacientilor