Simpozion Coalizare Asociatia Moaselor - AMsR

Cu ocazia Zilei Internationale a Moasei 2016, Asociatia Moaselor din Romania a organizat  atelierul Simpozion Coalizare Moase, la care au participat 28 de moase si studente din Bucuresti, Galati, Targoviste, Suceava, Medgidia.

Intr-o atmosfera antrenanta, trainerul simpozionului, Daniela Draghici, de la Societatea de Analize Feministe AnA, folosind jocuri interactive de grup, a identificat in primul rand asteptarile participantelor.

Programul simpozionului a inclus diferite tipuri de exercitii, care le-au ajutat pe participante sa defineasca interactiv,  pas cu pas,  ce inseamna o reteaua de advocacy, beneficiile, obstacolele si conditiile pentru mentinerea unei retele.

La sfarsitul simpozionului, participantele au fost capabile sa  identifice si sa enumere cateva dintre cele mai importante aspecte de luat in considerare in  structurarea unei retele de profesioniste moase, in cadrul asociatiei. Ele  au identificat  aspectele de baza in construirea unei echipe de succes, sub auspiciile unui leader, bazata pe relatii de cooperare si consens de grup in vederea atingerii scopului propus.

Partea a doua a acestui atelier Simpozion Advocacy Moase, care se va desfasura in toamna acestui an, va reuni grupul moaselor si studentelor in vederea dezvoltarii unor abilitati de advocacy si lobby, astfel incat participantele sa poata pleda constructiv pentru cauza pe care o sustin, atat in relatia cu autoritatile, cat si in cea cu alti parteneri.