ZIUA INTERNATIONALA A MOASELOR 2016 - AMsR

La 5 Mai, se sarbatoreste Ziua Internationala a Moaselor, propusa pentru prima data de Confederatia Internationala a Moaselor (ICM) in 1987, la Conferinta Moaselor din Olanda. Incepand cu anul 1992, aceasta zi este celebrata in fiecare an de catre moasele din peste 50 de tari, cu acceptul si recunoasterea Organizatiei Mondiale a Sanatatii (OMS).

Asociatia Moaselor din Romania (AMsR) se aliniaza sarbatoririi Zilei Internationale a Moaselor, un prilej deosebit pentru reluarea activitatii ca asociatie profesionala, avand un rol important in colaborarea cu toate organismele nationale si internationale implicate in dezvoltarea standardalor de educatie si practica, cat si a normelor de etica pentru moase, ce vor contribui la ridicarea profesionalismului moaselor din Romania.

Pana in anul 2008,  Asociatia Moselor din Romania a fost membra ICM si cu siguranta va redeveni.

Sloganul ICM pentru acest an ce marcheaza Ziua Internationala a Moaselor, de altfel foarte sugestiv: ,,Femeia si Nou-nascutul in inima Moaselor”, face referire la daruirea moaselor pentru munca depusa in fiecare zi, pentru ca femeile si nou-nascutii lor sa beneficieze de servicii medicale de cea mai buna calitate, pe care le merita.

Cu ocazia acestei zile, AMsR organizeaza un atelier Simpozion de Coalizare, avand ca scop structurarea unei echipe puternice in cadrul asociatiei.